První pomoc při skvrnách

Ne vždy je Tonda pracant hned po ruce, aby odstranil následky bujarých večírků, nešikovnosti děti či her čtyřnohých mazlíčků.

Rozlila se vám (sama) na koberec sklenka vína či šálek kávy? Nabízím první pomoc a kurz rychločištění skvrn.

Rada první

Rychlost = půl úspěchu: čím rychleji skvrnu začnete čistit, tím větší máte šanci na úspěch.

Rada druhá

Piják je piják: v sešitech jej však dnes už téměř nenajdete, proto jej nahraďte bílými papírovými ubrousky či utěrkami. V dostatečně silné vrstvě jim skvrnu podložte, pomohou vám při procesu čištění.

Rada třetí

Práce kvapná…: i skvrna chce svůj čas. Na hadřík či houbičku netlačte, porušili byste strukturu vláken koberce a špína by se do něj více zažrala. Při čištění postupujte od středu fleku k jeho okrajům. A nespěchejte. Pěkně piánko, zvolna.

Rada čtvrtá

Co pomůže na různé znečišťovatele koberce?

Čaj: místo potřete teplou vodou a zakápněte citronem. Hadříkem skvrnu roztírejte. Na odolné skvrny se osvědčil také čistý alkohol v kombinaci s vinný octem.

Džus: úspěchy slaví horké podmáslí nebo citronová šťáva.

Fixy: na barevné čárance nastříkejte lak na vlasy, nechte působit a po čtvrt hodince vyčistěte vlažnou vodou.

Kakao, káva: lehce potírejte studenou slanou vodou a tekutinu odsávejte utěrkou.

Kečup, červená řepa: naneste kašičku z pracího prášku a nechte působit. Nepomůže-li to, použijte líh, ale dopředu otestujte, jak se zachová k vláknům koberce.

Krev: co nejrychleji aplikujte studenou vodu se solí nebo octem.

Pivo: na zaschlou pivní skvrnu působí roztok čpavku a lihu v poměru 1 : 1. Následně roztok odsajte a postižené místo vyčistěte čistou vodou.

Propiska: aplikujte lihový roztok.

Tuk: mastnou skvrnu zasypte moukou, která tuk spolehlivě vsákne, nechte působit a po chvilce vyluxujte. Na mastné zbytky použijte vodu s trochou prášku na praní.

Víno: skvrnu od vína co nejrychleji posypte vrstvou soli. Ta pohltí vlhkost a částečně nasaje i červenou barvu. Poté použijte neslazenou a neochucenou minerálku, která aktivně uvolní špínu z vláken. Nezapomeňte přebytečnou tekutinu odsát papírovou utěrkou.

Vosk: tady výjimečně nespěchejte. Nechte vosk zaschnout a pak jej sloupněte. Zbytek přežehlete přes piják.

Zaschlé víno: tady už sůl moc nezmůže. Použijte raději čpavkovou vodu – 200 ml vody + 1 lžíce čpavku. Doporučuji nejprve někde v rohu vyzkoušet, co čpavek s tkaninou udělá, abyste nenapáchali víc škody než užitku.

Žvýkačka: položte na ni kostku ledu, počkejte, až žvýkačka vlivem chladu ztuhne, a pak ji snadno sloupnete.

Rada pátá

Zavolejte Tondu pracanta: i když jste svému koberci poskytli první pomoc, přece jen je poznat, že jste jej čistili. Zavolejte mi a já zahladím jakékoliv stopy tak dokonale, že ani nejšikovnější detektiv by neodhalil, že váš koberec utrpěl malou či větší nehodu.

Kontakt na Tondu

Domů